ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIASTA KUDOWA-ZDRÓJ
Park Zdrojowy, Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Kaplica Czaszek, Szlak Ginących Zawodów...
OKOLICZNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POLSCE I CZECHACH
Muzeum Papiernictwa, Bazylika w Wambierzycach, Adrspach Skalne Miasto...
Trasa turystyczna z Kudowy Zdroju do Schroniska na Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych
Atrakcyjność turystyczna dla turystów odwiedzających uzdrowisko Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój okazuje się być rejonem o wybitnych walorach wypoczynkowych. Kudowa posiada zalety o bardzo dużej randze i jest miejscowością położoną w obrębie obszarów o podstawowym znaczeniu dla urlopowej turystyki wypoczynkowej. Dominującym kompleksem walorów jest kompleks uzdrowiskowy. Ponadto gmina posiada bardzo duże walory turystyczne, które są łatwo dostępne komunikacyjne oraz wysokie zagospodarowanie turystyczne.
Wybitne atrakcje turystyczne
Kudowa Zdrój należy do miejscowości należącej do pierwszej klasy atrakcyjności turystycznej, zaś jednym ograniczeniem w rozwoju gminy jest położenie w obszarze wypoczynkowym o ograniczonej pojemności.
Turysta, który przyjeżdża na wypoczynek do naszego pięknego miasta zostaje zaopatrzony w atrakcje, które pozwolą jemu zwiedzać Kudowę Zdrój i okolice przez dwa tygodnie. Najbardziej znane atrakcje turystyczne w Kudowie Zdroju to Kaplica Czaszek w Czermnej, Szopka Ruchoma oraz Szlak Ginących Zawodów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą atrakcji turystycznych Kudowy Zdroju i okolic.
Pieszo z Kudowy Zdroju – szlaki turystyczne
Kudowa Zdrój to niewielkie miasto położone w województwie dolnośląskim przy granicy z Czechami, znane przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa. Decydując się na urlop w tym miejscu będą mieli Państwo możliwość korzystania z wód leczniczych, których źródła znajdują się w malowniczym Parku Zdrojowym. Wiele hoteli oddaje także do dyspozycji przestronne centra odnowy biologicznej, oferujące sesje masażu czy możliwość aktywnego spędzania czasu w centrum fitness.
Znajdą je Państwo w ofercie Casamundo. Dodatkową atrakcją będzie odbywający się co roku w sierpniu Festiwal Moniuszkowski. Oprócz tego warto poświęcić swój wolny czas na piesze wędrówki i wybrać jedną z kilku tras turystycznych.
Najbardziej popularny szlak w tym regionie prowadzi do Błędnych Skał położonych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Błędne Skały to labirynt biegnący wśród różnej wielkości głazów i bloków skalnych, nierzadko z przejściami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Z Kudowy Zdrój wiedzie do niego szlak czerwony.
Wybierając tę trasę będą mogli Państwo zwiedzić po drodze Kaplicę Czaszek w Czermnej położoną w odległości około kilometra od centrum miasta. W niewielkim budynku przechowywanych jest ponad 20 tysięcy ludzkich czaszek i kości, z których 3 tysiące umiejscowiono na ścianach i suficie. Jest to jeden z trzech tego typu obiektów w Europie.
Równie popularna trasa turystyczna wiedzie na Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych liczący niewiele ponad 900 m.n.p.m. Wejście wyznacza 665 stopni. Ze szczytu rozciąga się widok na pasma Sudetów. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będą mogli Państwo zobaczyć szczyt Śnieżki.
Trzecią propozycją jest wyprawa do czeskiego miasteczka Náchod. Oddalona o kilka kilometrów miejscowość oferuje Państwu szereg kulturalnych atrakcji: renesansowy zamek z francuskim ogrodem, barokowy ratusz, gotycki kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Z dziedzińców pałacowego tarasu rozciąga się widok na miasto i okolice, zaś w ogrodzie mają swój wybieg niedźwiedzie. Wyprawę do przygranicznego miasteczka warto zakończyć degustacją specjałów kuchni czeskiej.
Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska
Dolny Śląsk leży na południu Polski, na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Na ogromnym obszarze regionu ciągną się Sudety, jedne z najstarszych gór w Europie. Ich niezwykle ciekawa budowa przyciąga turystów z całego świata. Dużą popularnością cieszą się zarówno Góry Stołowe, jak i Karkonosze i Góry Sowie.
Atrakcyjność Ziemi Kłodzkiej i Dolnego Śląska
Góry Stołowe raczą turystów niezwykłymi krajobrazami zgromadzonymi w parku narodowym, Karkonosze przyciągają bogatą florą, natomiast Góry Sowie pełne są legend oraz podziemnych wyrobisk.
Na całym terenie Sudetów na Dolnym śląsku ciągną się kilometrami szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Doskonale rozwinięta jest tam także cała pozostała infrastruktura turystyczna, liczne są domki letniskowe oraz apartamenty, a także restauracje, bary i karczmy. Udający się w tamte strony turyści mają do zwiedzenia także kilometry podziemnych wyrobisk, niejednokrotnie owianych fantastycznymi legendami.
Dolny Śląsk to także wiele ciekawych miast wraz z ich zabytkami. Największe miasta godne zwiedzenia to szybko rozwijający się Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin i Świdnica. Poza tymi największymi perłami regionu, leży tam także duża liczba uzdrowisk. Klimat wielu części Dolnego Śląska oraz zasoby naturalne przyciągają rokrocznie tysiące kuracjuszy. Jednym z ciekawszych miast uzdrowiskowych jest Kudowa Zdrój.
Leżące u stóp Gór Stołowych miasto liczy sobie niecałe jedenaście tysięcy mieszkańców. Źródła mineralne odkryto w osadzie już w XVI wieku. Od tamtej pory sława miejscowości, jako uzdrowiska rozwijała się w oparciu o miejscowe szczawy oraz źródła gazowe dwutlenku węgla. Kudowa Zdrój znana jest szeroko także poza granicami kraju jako ośrodek leczenia chorób układu krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.
Przyjeżdżający do miasta kuracjusze do swojej dyspozycji mają liczne apartamenty oraz domki letniskowe. Miejscowość jest doskonale rozwinięta pod względem turystycznym, a wytwarzane tam specyfiki lecznicze oraz upiększające cieszą się ogromnym powodzeniem.
Pijalnia wód, Park Zdrojowy, barokowa Kaplica Czaszek z 1776 roku, ruchoma szopka pochodząca z XIX i XX w. i licząca niemal 250 drewnianych figurek, to tylko niektóre z atrakcji miasta. Region Dolnego Śląska obfituje w niezwykłe budowle. Liczne są szlaki turystyczne wiodące przez mapę pałaców, dworów, zamków i wież rycerskich.
W regonie znajduje się ponad czterysta pałaców. Najciekawsze z nich to: pałac w Krzyżowej, pałac w Kraskowie, pałac w Dobrocinie, pałac w Bagieńcu, pałac w Bożkowie i pałac w Targoszynie. Większość z nich otoczona jest równie pięknymi, jak starymi parkami, które same w sobie są często niezwykłą atrakcją.
Doskonała infrastruktura noclegowa ułatwia zwiedzanie. Spokojnie można wybrać się na penetrowanie kolejnych zabytków, ponieważ liczne domki letniskowe oraz apartamenty do wynajęcia, rozsiane po całym regionie, czynne są cały rok. Bardzo ciekawymi obiektami na Dolnym Śląsku, które warto zobaczyć są wieże rycerskie m.in.: wieża rycerska w Siedlęcinie nieopodal Jeleniej Góry oraz wieża rycerska w Pastuchowie.
Dolny Śląsk posiada jeszcze wiele pamiątek historycznych. Uzdrowiska, zamki i wspaniałe góry to nie wszystkie atrakcje Dolnego Śląska. Region jest także szeroko znany jako duże skupisko ośrodków narciarskich. Ilość tras oraz ich różnorodność przyciąga na Dolny Śląsk każdej zimy tysiące miłośników śnieżnych szaleństw.
Dogodne warunki zakwaterowania w sieci domków letniskowych i apartamentów leżących najczęściej w bezpośredniej bliskości ośrodków są dodatkowym atutem szczególnie dla rodzin z dziećmi. Najbardziej znane ośrodki znajdują się w Karkonoszach (Kolorowa Karpacz, Babiniec Jakuszyce, Borowice Borowice, Śnieżka Karpacz) oraz w Górach Sowich, Górach Orlickich, Górach Kaczawskich, Górach Izerskich.