Muzeum Minerałów w Kudowie Zdrój

Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych

Kudowa Zdrój ul Zdrojowa 41,

Wejście od strony parku zdrojowego (szachy)

 

tel. 733 790 117

tel. 602 723 850

tel. 605 037 868

Zobacz nasz profil

 

 

Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju
Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju
Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju
Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju

Muzeum Minerałów

Muzeum Minerałów w Kudowie Zdrój utworzone zostało z kolekcji minerałów i skamieniałości Wojciecha Sokołowskiego. Jest to zbiór z ponad 40 lat kolekcjonowania okazów z Polski, Europy, Azji i Ameryki. Zbiór zawiera m.in.: agaty, jaspisy, ametysty i drewno skamieniałe z Kotliny Kłodzkiej oraz całych Sudetów, wielki meteoryt z Afryki, jaja dinozaura z Pustyni Gobi oraz największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego. Muzeum posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji minerałów z Dalniegorska (miasteczko górnicze nad Morzem Japońskim) oraz Kerczu na Krymie. Jest tu także wspaniała kolekcja okazów z nieczynnej kopalni siarki w Machowie koło Tarnobrzegu: celestyny, siarka rodzima, kalcyt, baryt.

Większość eksponatów została znaleziona osobiście podczas licznych wędrówek i wypraw pana Wojciecha. Odwiedzał nieczynne oraz funkcjonujące kamieniołomy, kopalnie podziemne oraz naturalne odsłonięcia górskie. Część zbiorów zdobyta została w czasie spotkań z innymi światowymi kolekcjonerami. Są to tak zwane giełdy minerałów i skamieniałości. Na tych imprezach można wymieniać się częścią zbiorów lub zakupić interesujące i wybitne okazy kolekcjonerskie.

Muzeum jest żywe, to oznacza że okazów nam ciągle przybywa. Można nas wielokrotnie odwiedzać i zawsze odnaleźć coś nowego wartego obejrzenia.

Mapa dojazdu

ul. Zdrojowa 41