Skalne Miasto

Adrspach - Skalne Miasto

Adrspach - Skalne Miasto
549 52 Adrspach, Czechy

tel. (+420) 491 586 038

Adrspach - Skalne Miasto

Skalne Miasto to ciekawy labirynt skalny niedaleko Kudowy Zdroju

Adrspaskie Skalne Miasto, położone w północno-zachodniej części masywu, blisko wsi Adrspach, jest niezwykłym zjawiskiem przyrodniczym. To właśnie tutaj można podziwiać unikalne bloki piaskowcowe, które powstały w procesie geologicznym podobnym do formowania się pasma Gór Stołowych.

Ten fenomenalny krajobraz jest rezultatem różnej odporności skał na działanie procesów erozyjnych, takich jak woda, mróz i wiatr. W ciągu tysięcy lat te naturalne siły modelowały te piaskowcowe bloki, nadając im niezwykłe kształty i tekstury. Spacerując po tym obszarze, można dostrzec fascynujące formacje skalne, wyłaniające się spod ziemi w różnorodnych kształtach i rozmiarach, tworząc niepowtarzalny pejzaż, który zachwyca i inspiruje.

O Adrspaskim Skalnym Mieście można by opowiedzieć jeszcze wiele ciekawych rzeczy. To miejsce jest nie tylko niezwykłe pod względem geologicznym, ale także ma bogatą historię i kulturowe znaczenie dla regionu. Możemy zgłębić nie tylko procesy geologiczne, które doprowadziły do powstania tych imponujących formacji skalnych, ale także poznać legendy i opowieści z nimi związane, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie przez lokalną społeczność.

Warto także poruszyć temat różnorodności ekosystemów występujących wokół Adrspaskiego Skalnego Miasta oraz wpływu tych unikalnych formacji na faunę i florę. Możemy przyjrzeć się, jakie gatunki roślin i zwierząt przystosowały się do życia w tak nietypowych warunkach, a także jak ochrona tego obszaru wpływa na zachowanie różnorodności biologicznej.

Nie można zapomnieć także o znaczeniu turystycznym Adrspaskiego Skalnego Miasta. To popularny cel wycieczek zarówno dla miłośników przyrody, jak i pasjonatów wspinaczki. Możemy omówić różne szlaki turystyczne, atrakcje dostępne dla odwiedzających oraz przewodników, którzy oprowadzają po tym fascynującym terenie, dzieląc się swoją wiedzą i historiami związanymi z miejscem.

Ogólnie rzecz biorąc, Adrspaskie Skalne Miasto to nie tylko zbiór skalnych formacji, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu przyrodniczym, kulturowym i rekreacyjnym, które zasługuje na dokładne zbadanie i docenienie.

Skały Adršpach

Pierwszą znaną formacją skalną jest Indianin do którego dojść można stamtąd do alei lipowej do głównego toru zwiedzania, który zaczyna się w kasie w pobliżu dawnej piaskownicy lub ostatnio w kasie numer 2 w centrum informacyjnym naprzeciwko stacji kolejowej.

Słodki Bochenek

Pierwszą ważną skałą toru jest Strażnik Skał, a za nim Gniazdo Orła, a za nim jedna z najpiękniejszych formacji Dzbanek, której ucho ma kształt Delfina. Po prawej stronie drogi stoi szezlong Krakonosza, a za nim szezlong Babci. Za mostem nad potokiem, który w rzeczywistości jest rzeką Metuja, stoi niezwykły Sugar Loaf czyli Słodki Bochenek na czubku, wspierany przez dzieci kijka do upadku.

Droga następnie zakręca, a na skrzyżowaniu do wąwozu Rericha po prawej stronie znajdują się Organy i Helmice. Trasa zwiedzania biegnie w lewo zgodnie z hełmem rycerskim, ale widoczna tylko po obejrzeniu. Luźniejszą przestrzenią są przedmieścia, a w kołdrze znajduje się ciekawa rękawica z bliźniakami.

Gilotyna

Tuż za Rękawicą, gdzie skaliste masywy pozostawiają tylko wąskie przejście, znajduje się Gotycka Brama, dawniej wejście do własnego miasta skalnego. Następuje Długa Sala z Placem Słonia, potem sypialnia Milenki i Krakonosza, dalej po lewej, wysoko na zboczu Koberki i Hribka, a poza Dziesięcioma Przykazaniami jest więcej wolnych miejsc, gdzie Ząb stoi za nim, Diabelski Most za nim i jedna z największych wież skalnych Eliska po lewej.

Chodzimy po Kamieniu Gromu, za którym znajduje się kilka atrakcji po prawej stronie. Jest Madonna i krasnolud oraz ładny portret Lwicy. Ta część trasy jest zamknięta przez Small Square z Silver Spring i Little Waterfall.

Wielka panorama

Po prawej stronie znajduje się wielki wodospad, schody z 1820 roku. Z widokiem na Koronę św. Wacława z Barankiem i skalistą panoramę z Kozakiem Dona. Przed wejściem do kopuły z wodospadem znajduje się popiersie Johana Wolfganga Goethego z tablicą upamiętniającą jego wizytę.

Burmistrz i burmistrzowa

Burmistrz i burmistrzowa Na romantycznym Stawie z możliwością jazdy łodzią po skalnym wodospadzie. Po powrocie do Mały rynek trasa zwiedzania prowadzi dalej w prawo obok Baszty Prochowej na Zamek Skalny, gdzie znajduje się najpiękniejszy widok Kochanka, najwyższa i najpiękniejsza rzeźba przyrody na całym obszarze. U ich stóp, w drodze do wąwozu Rerichova, znajduje się kaplica skalna poświęcona pamięci alpinistów, którzy łączą swoje życie z lokalnymi skałami.

Stamtąd trasa prowadzi dalej do punktu widokowego nad wąwozem Rerichy na Milenecką Górę, Rock Castle i dwie wieże Gilotyny. Następuje Turtle, Sugar Factory z wąskim kominem, a pod nim wspaniały widok na masywną kopułę. Po lewej stronie znajduje się Korona Stephana, pośrodku burmistrza, a burmistrz po prawej. Idziemy między nimi i idziemy długą, wąską Dziurą Myszy do fortepianu Krakonosza. Cały tor zwiedzania zamyka Rock Echo, gdzie już 1783 roku. Lasowe rogi były odtwarzane dla przyjemności turystów i strzelane z moździerza.

Echo

Echo strzału powracało siedmiokrotnie ze ściany Cross Hill. Całą wycieczkę można zakończyć po spacerze po kamieniołomie dawnego kamieniołomu piasku, teraz naturalnie zalanego przez niższe źródła. Istnieje również możliwość pływania łódką. Turyści przybywający z Centrum Informacyjnego wchodzą tu na skały przy w kasie numer 2

Źródło: www.adrspach.cz

Mapa dojazdu

549 52 Adrspach - Skalne Miasto, Czechy