Iraszkowa Chata w Czeskiej Republice

IRASZKOWA CHATA

Dobrosov 71
547 01 Nachod, Czechy

tel. (++420) 725 506 540

 Iraszkowa Chata w Czechach
 Iraszkowa Chata w Czechach

Jiraszkowa Chata w Czechach

Jiraszkowa Chata, położona na wzgórzu Dobrosova, 624 metry nad poziomem morza, stanowi nie tylko punkt widokowy, ale także istotną część historii turystyki w Czechach. Historia tego miejsca sięga roku 1895, kiedy to Klub Czeskich Turystów w Nachodzie postanowił zbudować domek z wieżą widokową, stając się tym samym pionierem schronisk turystycznych w kraju. Początkowe zainteresowanie turystów było tak duże, że już w pierwszej dekadzie XX wieku podjęto decyzję o rozbudowie obiektu. Negocjacje z architektem Dusanem Jurkovicem zaowocowały planem przebudowy, który został zrealizowany w 1912 roku.

Po I wojnie światowej Alois Jirasek, znany czeski pisarz, został poproszony o nadanie schronisku swojego imienia, co ostatecznie stało się faktem w 1919 roku. Budowa nowego schroniska była przedsięwzięciem społecznym, do którego przyczyniło się aż 384 osób i organizacji z całego kraju. Zebrano fundusze oraz materiały budowlane, a starą konstrukcję zastąpiono nowym, praktycznie wyposażonym obiektem z wieżą widokową.

Kamień węgielny pod nowe schronisko został położony 10 lipca 1921 roku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 28 października 1923 roku, w dniu świętego Wacława. W uznaniu zasług dla regionu, miejsce to otrzymało imię Aloisa Jiraska, upamiętniając tym samym jego wkład w rozwój turystyki i propagowanie piękna tych okolic.

W 2002 roku schronisko przeszło kolejny remont, tym razem dostosowując się do współczesnych potrzeb. Obecnie Jiraszkowa Chata oferuje nie tylko możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów, ale także komfortowe noclegi oraz restaurację, mogącą pomieścić nawet 70 osób. Dzięki swojej bogatej historii i starannie zachowanej tradycji, schronisko nadal przyciąga turystów z całego kraju i spoza jego granic.

Źródło: www.jiraskovachata.cz, www.wikipedia.pl

Mapa turystyczna

Jiráskova turistická chata Dobrošov, 547 01 Nachod, Czechy

Jiraszkowa Chata: Wieża Widokowa z Historią