Zamek Rychnov nad Kniezi

ZAMEK RYCHNOV NAD KNEZNOU

ul. Kolowratska 1
Rychnov nad Kneznou
Czeska Republika

tel. (+420) 494 534 916

Zamek Rychnov nad Kneznou
Zamek Rychnov nad Kneznou

Zamek w Rychnov nad Kneznou

Historia w Rychnov nad Kneznou

Rychnowską posiadłość w 1640 roku kupił Albrecht IV Kolowrat Liebszteinski. Miasto w trakcie wojny trzydziestoletniej opustoszało, co miało wpływ na rozwój miasta. Syn Albrechta - Frantiszek Karel I wyróżnił się jako zdolny dyplomata oraz pełnił funkcję na znaczącym urzędzie ziemskiego hetmana margrabiego morawskiego. Ze względu na tak znaczące funkcje stary zamek wybudowany w dolinie przez Burjana Trcka z Lipy nie był wystarczający, w związku z czym właściciel Frantiszek Karel I.

Zdecydował się na wybudowanie nowej barokowej posiadłości. Budowę barokowego pałacu czteroskrzydłowego bloku z arkadowym dworem rozpoczął w roku 1676, budowniczym był nieznany architekt wyszkolony w północnych Włoszech. Rozszerzanie i zmiany wysokości przeprowadzały kolejne dwie generacje rodu, jego syn Norbert Leopold oraz wnuk Frantiszek Karl II. Dokończony był w XVIII wieku.

Około 1722 roku budowę prowadził znany włoski architekt Giovanni Santini.

Od XVII wieku w pałacu znajduje się duża kolekcja obrazów obejmująca portrety członków rodu Kolowratów oraz liczne obrazy krajowych i europejskich mistrzów, które zostały tu zgromadzone z innych posiadłości. Są tu m.in. obrazy Karla Skrety czy Hansa von Aachena. W zbiorach znajdują się także Polonica.

Zamek, posiadłość, zamkowy park i przyległe pola, łąki, lasy oraz stawy w Rychnove nad Kneznou i Cerníkovicích zagospodarowywali Kolowratowie do II wojny światowej, biegiem której było na posiadłość, tak jak na większość majątków ziemskich czeskiej szlachty wprowadzone przymusowe niemieckie zarządzanie. Po wojnie od państwa posiadłość przejął Otmar Kolowrat.

W lutym 1948 roku był cały majątek został znacjonalizowany czyli trafił w ręce państwa. Po upadku komunizmu pałac został zwrócony przedstawicielom rodu Kolowratów Krakovskych Libsztejnskych.

Opracowano na podstawie: www.wikipedia.org, www.zamekrychnov.cz

Mapa dojazdu

Rychnov nad Kneznou - Czeska Republika, ul. Kolowratska 1