Zamek w Nachodzie w Czeskiej Republice

ZAMEK W NACHODZIE W CZECHACH

ul. Smiřických 1282
Nachod - Czeska Republika

tel. (+420) 491 426 201

Zamek w Nachodzie w Czeskiej Republice

Zamek w Nachodzie w Republice Czeskiej

Pierwsze wzmianki o Nachodzie

Pierwsze wzmianki o Nachodzie pochodzą z połowy XI wieku, kiedy czeski książę Vratislav II. Podczas kampanii na Śląsk w 1068 roku zorganizował wybór biskupa praskiego na pobliski Dobenín.

Budowa Zamku i najazdy Husyckie i ród Duba

Sam zamek i prawdopodobnie miasto Nachod zostało założone przez Hrona z rodu Načeratic w połowie XIII wieku. Zamek został zbudowany na szlaku handlowym w pobliżu granicy czesko-niemieckiej, więc jego znaczenie strategiczne bardzo wysokie. Potomkowie Hrona utrzymywali Nachod do 1321 roku, kiedy to został nabyty przez króla czeskiego Jana Luksemburskiego, a następnie przez Hynka z Dubej w 1325 roku. Ród Duba utrzymywał władzę do 1367 roku.

W 1414 roku Nachod został kupiony przez Bočka z Kunstadt. Następnie przez przyszłego czeskiego króla Jerzego Podiebrada w 1427 roku po śmierci swojego ojca Viktorina. Podczas wojen husyckich zamek trafił w ręce husytów, którzy często musieli bronić się przed atakami katolickiego Śląska.  W 1437 roku Zamek i miasto zostały zdobyte przez husyta Jana Koldę z Žampach. Używał użył go jako bazy wypadowej na wyprawy do Czech i na Śląsk. George Podiebrad nie mógł wykorzystać swojego legalnego dziedzictwa do 1456 roku, kiedy ostatecznie podbił zamek.

Panowanie rodu Smiritz

Ważnymi właścicielami, których panowanie przyniosło liczne działania budowlane, byli członkowie Rodu Smiritzów, jednego z najbogatszych na ziemiach czeskich w drugiej połowie XVI wieku. Zygmunt Smiritz kupił Nachod w 1544 roku, a miasto pozostało własnością tego rodu aż do 1620 roku, kiedy to zostało skonfiskowane po bitwie pod Białą Górą, ponieważ Ród Smiritzów wziął udział w rewolcie czeskiej. Ostatni męski potomek rodziny Albrecht John, który odziedziczył miasto Náchod w 1614 roku, wziął czynny udział w ruchu, osobiście uczestniczył w defenestracji w maju 1618 roku i był jednym z trzydziestu dyrektorów. Jednak jego obiecująca kariera zakończyła się nagle przedwczesną śmiercią w listopadzie 1618 roku. Duże dziedzictwo Smiritza, w tym miasto Nachod, odziedziczyła jego siostra Margaret Salomena.

Zamek stał się ostatnim czeskim schronieniem dla "Króla Zim", Fryderyka V z Palatynatu, podczas ucieczki z kraju po klęsce na Białej Górze. Wkrótce potem Marketa Salomena opuściła Czechy. 21 czerwca 1621 roku na Rynku Staromiejskim stracono 27 czeskich przywódców, w tym z miasta Nachodu, Tobias Stefek z Koloděje, członek zarządu i regent z rodu Smiritz. W 1623 roku miasto Nachod nabyła Magdalena Trčková z Lipy, a kilka lat później oddała ją swojemu synowi Adamowi Erdmanowi Trčce. Adam był ostatnim czeskim arystokratą, który posiadał miasto. Jego szwagrem był cesarski generał Albrecht z Wallenstein, którego matka również pochodziła z domu Smiritzów. Albrecht urodził się prawdopodobnie w zamku Náchod w 1583 roku. Adam był lojalny wobec swojego krewnego do 25 lutego 1634 roku, kiedy obaj zostali zamordowani w Egerze.

Panowanie rodu Piccolomini

W tym samym roku zamek wraz z domeną stał się własnością włoskiego arystokraty Ottavio Piccolomini de Arragon, jako nagrodę za pomoc w usunięciu Wallensteina. Ottavio, lat 35, służył przez długi czas w wojsku, a jego służba dała mu wiele doświadczeń wojennych. Wstąpił do wojska w wieku siedemnastu lat, wziął udział w bitwie pod Białą Górą, później został dowódcą osobistej straży Wallensteina. W bitwie pod Lützen "czarni jeźdźcy" Ottavio zabili szwedzkiego króla Gustawa II. Adolph. Jego społeczne wejście było ściśle związane z jego osiągnięciami wojskowymi.

Za swoją służbę Ottavio awansował do stopnia hrabiego, za klęskę armii francuskiej w Thionville w 1639 roku hiszpański król Filip IV nadał mu prawo do Amalfi, a w 1643 roku otrzymał Order Złotego Runa. Pod koniec wojny był odpowiedzialny za armię cesarską w Czechach. Wreszcie, po dyplomatycznych negocjacjach w sprawie warunków pokoju westfalskiego, w którym uczestniczył jako imperialny pełnomocnik, zakończył swoją udaną karierę, zdobywając dziedziczny tytuł księcia imperium. Otrzymał także Order św. Stefana z Toskanii. Zamek rud Piccolomini posiadał do 1783 roku i nadał jej mniej więcej aktualny projekt. 

Zamek w rękach księcia Peter von Biron

W 1792 roku zamek kupił Peter von Biron, książę Courland i Semigallia. Ten dobrze wykształcony człowiek i miłośnik sztuki przeżył ciekawe życie pełne dramatycznych zwrotów akcji. Został wychowany na dworze rosyjskiego cara. w 1740 roku poszedł za ojcem na długie wygnanie na Syberię. W 1769 roku odziedziczył miejsce ojca jako księcia Kurlandii, zreformował słabo rozwinięty system edukacji, wspierał sztukę i naukę oraz walczył o rozwój gospodarczy kraju. Jednak niezadowalająca sytuacja polityczna oraz interwencje Polski i Rosji w sprawy Kurlandii zmusiły Piotra do abdykacji w 1795 roku.

W ciągu kilku lat jego panowania w mieście Nachod znacząco poprawił poziom życia kulturalnego. Założył teatr na zamku, organizował pokazy i spektakle operowe. Jego progresywne, reformatorskie idee inspirowane Oświeceniem pokazały na przykład, kiedy zaczął płacić podmiotom swojej domeny za swoje obowiązki związane z córkami. Po jego śmierci w 1800 roku dziedzinę odziedziczyła najstarsza córka Catherine Frederica Wilhelmina, znana jako Księżna z powieści "Babka" Boženy Němcovej. Ta księżna Semigallia odcisnęła swe piętno na historii, szczególnie dzięki aktywnemu udziałowi w utworzeniu ostatniej koalicji przeciwko Napoleonowi w 1813 roku.

Zamek Sprzedany za 2500000 guldenów

W 1842 roku miasto została kupione przez księcia Jerzego Wilhelma Schaumburga-Lippea za 2.500 000 guldenów za drugiego syna Wilhelma Charlesa Augusta i w ten sposób założyła linię Nachod w swoim mieście. Małżeństwo syna Wilhelma Fryderyka i duńskiej księżniczki Luizy pod koniec XIX wieku łączyło ten dom z królewską rodziną Danii. Ci niemieccy książęta rządzili Nachodem do końca II wojny światowej. 21 czerwca 1945 roku cały ich majątek został skonfiskowany przez państwo.

Opracowano na podstawie: www.zamek-nachod.cz

Mapa dojazdu

Nachod-Czeska republika, ul. Smiřických 1282