Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej

Niezwykła Świątynia Barokowa i miejsce kultu w Polsce

ul. Stanisława Moniuszki 8
57-350 Kudowa-Zdrój,
Kościół św. Bartłomieja, Czermna

tel.: (+48) 74 86 61 433

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej
Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej: Świadectwo Historii i Ludzkiej Tragedii

Szczególnym miejscem w dzielnicy Czermna jest Kaplica Czaszek, wybudowana w stylu barokowym w 1776 roku. Jest to jeden z trzech podobnych obiektów w Europie, co czyni ją niezwykle unikatową. Kaplica została założona przez proboszcza lokalnej parafii, Wacława Tomaszka. To właśnie z jego inicjatywy zebrano czaszki i kości zmarłych na cholerę podczas epidemii wojny trzydziestoletniej (1618-1648) oraz tych, którzy zginęli w czasie wojen śląskich, głównie podczas siedmioletniej wojny (1756-1763).

Ściany i sufit kaplicy zostały wyłożone około trzema tysiącami czaszek i piszczeli. Ponadto, pod podłogą w piwnicy znajduje się kolejne dwadzieścia jeden tysięcy czaszek, wypełniając ją do wysokości około dwóch metrów. Wydaje się, że Kaplica Czaszek w Czermnej to nie tylko architektoniczne arcydzieło, ale także symboliczne zapiski historii i ludzkiej tragedii, które wznoszą się ponad zwykłe kamienne mury. Jest to miejsce, które pozwala nam zbliżyć się do przeszłości i zrozumieć, jak wiele cierpień i zniszczeń przetrwały te ziemie przez wieki.

Po prawej stronie Kaplicy Czaszek znajduje się murowana dzwonnica z 1603 roku, udekorowana ornamentami z barwnych płytek łupku oraz zegarami. Dalej wznosi się kościół św. Bartłomieja z XVII wieku, który jest bogato wyposażony wewnętrznie. Kościół ten został zbudowany na planie krzyża, a w jego wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz, liczne figury świętych oraz freski na suficie, co czyni go miejscem wyjątkowym dla wielbicieli sztuki sakralnej.

Za kościołem św. Bartłomieja rozciąga się cmentarz, na którym spoczywają ludzie "różnych kultur", w tym Czechów, Niemców i Polaków, którzy zamieszkiwali te ziemie. To miejsce staje się więc symbolem różnorodności kulturowej i wielowiekowej historii regionu, której ślady można odnaleźć w architekturze i obrzędach religijnych tego miejsca.

Kaplica Czaszek w Czermnej to więc nie tylko zwykła świątynia, ale miejsce, które pozwala nam zgłębić tajemnice historii i ludzkiej egzystencji, zachęcając do refleksji nad nietrwałością życia i wartościami, które powinny nam być najdroższe.

Mapa dojazdu

ul. Stanisława Moniuszki 8, 57-350 Kudowa-Zdrój