BAZYLIKA W WAMBIERZYCACH

Sanktuarium w Wambierzycach
Krótka historia i położenie
Wambierzyce to wioseczka o zabudowie przypominającej miasteczko, zwana śląskim Jeruzalem. Ważny ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny. Sanktuarium Maryjne związane jest z XII wiecznym przekazem, legenda głosi jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. Obecnie w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 roku, o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic) znajduje się Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku.
Budowa świątyni
Do sanktuarium prowadzą kamienne schody o trzech kondygnacjach, tych stopni jest 56, w środkowym ciągu 33 schodki, symbolizujące lata życia Jezusa Chrystusa na Ziemi, kolejne 15 stopni oznacza lata życia Maryi sprzed narodzenia Zbawiciela.
Ta wielka budowla ma 52,5 metrów wysokości, w stylu końcowego okresu renesansu dzieli się na trzy części. Ozdobiona równomiernie usytuowanymi podwójnymi pilastrami i płycinami, rozdzielona niewielką galerią na dwie kondygnacje, daje to kościołowi charakter jakby pałacowy.
Górny ciąg balustrady dekorują kamienne posągi apostołów, fasadę wieńczą trzy płaskie szczyty. Na środku półkolistej wnęki, w osi fasady znajduje się drewniana rzeźba Matki Boskiej Wambierzyckiej z połowy XVIII wieku, widnieje nad nią emblemat z herbem papieża Piusa XI.
Barokowe wnętrza
Wnętrza bazyliki utrzymane są w duchu baroku, zdobiące malowidła, obrazy i rzeźby, z których na wielką uwagę zasługują dzieła Karola Sebastiana Flackera:
- ambona, będąca rzeźbiarską kompozycją wyrażającą słowa maryjnego hymnu Magnificat
- ołtarz główny na której mieści się cudowna figurka Matki Boskiej wykonana z lipowego drewna w stylu gotyckim, ma 28 centymetrów wysokości. Figurka przedstawia Matkę Bożą z nagim Jezusem Chrystusem na ręku. Maleństwo w prawej ręce trzyma ptaszka, a lewa jego rączka sięga po owoc, który umieszczony jest lewej dłoni Maryi. Na głowach Matki i Syna lśnią korony, figurka jest polichromowana. Wambierzyckie rękodzieło ubierane jest w tzw. „sukienkę”, okrywającą ją całą od szyi w dół. Sukienek jest kilka w różnych kolorów, w zależności od święta lub okresu roku liturgicznego.
Bazylika mniejsza
Papież Pius XI, 22 lutego 1936 roku nadał kościołowi w Wambierzycach tytuł bazyliki mniejszej. Ten honorowy tytuł otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową lub ze względu na swoje walory liturgiczne albo duszpasterskie.
17 sierpnia 1980 roku w sanktuarium wambierzyckim miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, figurka Matki Bożej ukoronowana została koronami papieskimi na Wambierzycką Królową Rodzin. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji wtedy odczytany został specjalny list Ojca Świętego Jana Pawła II.
Jezuici w 1990 roku opuścili Wambierzyce, nowym opiekunem sanktuarium zostali księża diecezjalni, sprawujący posługę duszpasterską przez następnych 17 lat. W czerwcu 2007 roku w Wambierzycką Bazyliką posługują franciszkanie z prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.
Ruchoma Szopka
Ponadto w Wambierzycach znajduje się ruchoma szopka z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga. Mogą Państwo także zwiedzić Mini-muzeum regionalne oraz zwierzyniec.