Bazylika w Wambierzycach

BAZYLIKA W WAMBIERZYCACH

Sanktuarium w Wambierzycach

Wambierzyce to wioseczka o zabudowie przypominającej miasteczko, zwana śląskim Jeruzalem. Ważny ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny. Sanktuarium maryjne związane jest z XII. wiecznym przekazem, legenda głosi jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej.
Obecnie w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic) znajduje się Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku. We wnętrzu wykonana z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek (inne źródła XIII wiek) ukoronowana w 1980 roku. W 1936 kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. W 1945 r. wieś włączono w granice Polski, zaś jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.
Ponadto w Wambierzycach znajduje się ruchoma szopka z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga. Mogą Państwo także zwiedzić Mini-muzeum regionalne oraz zwierzyniec.

Mapa dojazdu

Wambierzyce