Brama Gotycka w Adrspachu

CIEKAWOSTKI KUDOWA-ZDRÓJ

Dowiedz się jakie ciekawostki kryje uzdrowisko Kudowa-Zdrój

Stanisław Moniuszko

Festiwal Moniuszkowski

Kudowa Zdrój wybrała sobie Stanisława Moniuszkę na patrona i w 1968 roku odbył się pierwszy Festiwal Moniuszkowski, który okazał się wielkim wydarzeniem. Festiwal Moniuszkowski nie odbył się tylko raz, w czasie kiedy wprowadzono stan wojenny.

Kudowa Zdrój - Hotel Polanów - Sanatorium Polonia

Hotel Polanów i jego goście nagrywany w miejscowości Kudowa Zdrój

Hotel Polanów i jego goście – trzyodcinkowy wschodnioniemiecki serial telewizyjny z 1982 roku Scenariusz serialu został oparty na biograficznej powieści Bohemia moje przeznaczenie z 1979 roku, pisarza i dziennikarza urodzonego w Kudowie – Jana Koplowitza (1909–2001). W połowie XIX miasto to zostało uznane za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Trzyodcinkowy serial był nagrywany w Kudowie-Zdroju w latach osiemdziesiątych XX w. W filmie realizowanym przez ekipę z NRD wystąpili również polscy aktorzy. Serial był emitowany w polskiej telewizji w 1983 roku.

żródło: https://pl.wikipedia.org
https://www.imdb.com/title/tt0123894/

Regionalne banknoty z Bad Kudowa

W Kudowie funkcjonowały banknoty 25 i 50 pheningów. Banknot 25 pheningów przedstawiał “Dom Charlotty” oraz źródło von Moltke. Drugi banknot 50 pheningów ukazywał pijalnię z przed 1930 roku oraz “Zameczek”

Sterowiec w Bad Kudowa

Sterowiec Perseval nad Kudową, jego konstruktorem był Niemiec August von Parseval, wyprodukowano go w firmie Luft Verkehres GmbH. Nowatorska miękka powłoka, wypełniona była wodorem, wewnątrz tej powłoki znajdowały się dwa niezależne miękkie zbiorniki wypełnione powietrzem. Nadmuchiwane były one przy pomocy wentylatora napędzanego silnikiem, balonety kurcząc i rozprężając się pozwalały utrzymać kształt zewnętrznej powłoki bez straty gazu nośnego. Wydarzenie to miało miejsce w 1910 roku, dokładna nazwa sterowca to Perseval PL-5, zbudowano ich dwadzieścia kilka sztuk.

Statek Kudowa Zdrój

Statek Kudowa Zdrój

Między 1967 a 1971 rokiem zwodowano dla bliskiej floty handlowej dwanaście statków z tej serii. Popularnie zwano je później "Zdrojami", jako że wszystkie zostały ochrzczone nazwami polskich uzdrowisk. 20 stycznia 1983r. statek Kudowa Zdrój zatonął na M. Śródziemnym (u wybrzeży Balearów), zginęło 20 osób, a 8 osób uratowano.

Bad Kudowa Pijalnia Wód Mineralnych

Kudowa Zdrój w czasie II wojny światowej

W czasie II Wojny Światowej uzdrowisko zostało przekształcone na ośrodek rekonwalescencyjny dla Wehrmachtu. Leczono tutaj wielu wysokich rangą oficerów niemieckich.

Bad Kudowa Niemiecki Obóz Pracy

Bad Kudowa Niemiecki Obóz Pracy

Niemcy w czasie II wojny światowej w dzielnicy Zakrze utworzyli obóz pracy dla jeńców wojennych (praca przymusowa), była to filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, pod jednym zarządem obozowym. Więźniowie pracujący w fabryce, która została przekształcona z produkcji bawełniarskiej na produkcję wojenną. Robotnicy przymusowi pracowali także w okolicznych miasteczkach, Jeleniowie czy Lewinie. Pracownicy byli wszelakiej narodowości, największą społeczność prawie 1000 osób stanowiły kobiety żydowskiego pochodzenia z Polski, Słowacji, Węgier i Jugosławii. Znajdowali się także jeńcy wojenni rosyjscy oraz włoscy. Liczba wszystkich więźniów przekraczała 4000 osób.

 Teatr pod blachą z 1902 roku

Teatr pod blachą z 1902 roku

Niestety brak gruntownych remontów sprawił, że w 2005 roku teatr runął pod naciskiem znajdującego się na dachu śniegu, obecnie postawiono nowy teatr pod blachą, który jest wzmocniony i służy w różnego rodzaju imprezach kulturalnych.

Dyliżans Pocztowy w Kudowie Zdroju

Dyliżans Pocztowy w Kudowie Zdroju

Zdjęcie dyliżansu pocztowego na tle dzisiejszej Polonii, dyliżans kursował od roku 1778 do 1905. Jego trasa to Kłodzko-Nachod.

Trzech burmistrzów w Kudowie

Trzech burmistrzów w Kudowie Zdroju

Po wyzwoleniu Kudowy początkowo władzę sprawowało aż trzech burmistrzów: niemiecki, czeski i polski. Po pierwszej repatriacji ludności niemieckiej na jesień 1945 roku pozostał już jeden polski burmistrz.

Chudobice powojenna nazwa - Kudowy Zdroju

Chudobice powojenna nazwa - Kudowy Zdroju

Powojenna Bad Kudowa stała się miasteczkiem Polskim i otrzymała nazwę Chudobice. To określenie uzdrowiska funkcjonowało przez jakiś czas po II wojnie światowej, następnie powrócono do nazwy Kudowa dodając znaczenie uzdrowiskowe Zdrój.

Dawny basen odkryty w Kudowie Zdroju

Na terenie obecnego Hotelu Verde Montana znajdował się basen odkryty, który został wybudowany w 1943 roku i funkcjonował do 90 lat XX wieku.
.

Szosa stu zakrętów

Szosa stu zakrętów

Szosa Stu Zakrętów zwana także Drogą Stu Zakrętów (niemiecka nazwa Heuscheuerstraße) górska droga łącząca Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz (tu najwyższy punkt, ponad 780 metrów nad poziomem morza) z Kudową-Zdrój. Szosa pokonuje deniwelację ponad czterysta metrów przy długości około dwudziestu trzech kilometrów. Jest jedną z najwyższych tras dróg w Polsce.

Szlak Papieski

Szlak papieski

Szlak Papieski na Ziemi Kłodzkiej otwarty został przez J. E. księdza biskupa Ignacego Deca w 2005 roku w Kudowie Czermnej. Szlak zainaugurowano z okazji 50-tej rocznicy wędrówki księdza Karola Wojtyłę wraz ze studentami pasmami górskimi otaczającymi Ziemię Kłodzką. Szlak jest zaproszeniem do odkrywania i zapisywania poprzez turystyczne wędrówki, śladów obecności błogosławionego i świętego księdza Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II na terenie Diecezji Świdnickiej. Daje możliwość poznawania i promowania dziedzictwa kulturowego, w tym bogatych walorów religijno-turystyczno-przyrodniczych Ziemi Kłodzkiej. Służy popularyzacji turystyki religijnej i jest formą duszpasterstwa turystycznego.

.

Konwencja trzech mocarstw w Kudowie Zdroju

Konwencja trzech mocarstw: Austria, Rosja, Prusy

W 1813 roku pałacu hr. von Götzena (obecny Zameczek) zawarto konwencję między Prusami, Austrią i Rosją. Porozumienie to stało się wstępem do Kongresu Wiedeńskiego.

W 2000 roku na granicy Polsko-Czeskiej w Kudowie Słonym miało miejsce aresztowanie Andrzeja Leppera. Działacz “Samoobrony” został zatrzymany przez Straż Graniczną.

Aresztowanie Andrzeja Leppera na granicy polsko-czeskiej w Kudowie-Zdroju

W 2000 roku na granicy Polsko-Czeskiej w Kudowie Słonym miało miejsce aresztowanie Andrzeja Leppera. Ówczesny działacz “Samoobrony” został zatrzymany przez Straż Graniczną.

.

Nazwa dzielnicy i ulicy Słone w Kudowie Zdroju

Nazwa dzielnicy i ulicy Słone w Kudowie Zdroju

Legenda głosi, że na terenie dzisiejszej dzielnicy Kudowa-Słone znajdowało się jezioro, które w odróżnieniu od innych było słone i stąd wzięła się nazwa wioski, a obecnie dzielnicy Kudowy.

Czermna nazwa dawnej wsi obecnie dzielnica Kudowy Zdroju

Czermna nazwa dawnej wsi obecnie dzielnica Kudowy Zdroju

Dawna wieś, a obecnie dzielnica Kudowy Czermna swą nazwę wzięta prawdopodobnie od przymiotnika červený (czerwony) - tego typu nazwy nadawano miejscowościom od charakterystycznego koloru gleby.

.

Pokój Papieża Jana Pawła II

Pokój kardynała Karola Wojtyły ( późniejszego Papieża Jana Pawła II )

Karol Wojtyła przyjechał do Kudowy Zdroju i przebywał u sióstr służebniczek w Willi Diana. Zwiedził Kaplicę Czeszek w Kudowie Czermnej oraz Ruchomą Szopkę. Oto jego pokój w którym nocował, oryginalne łóżko na którym spał Karol Wojtyła.

Herb Kudowy Zdroju

Herb Kudowy Zdroju

Herb nawiązuje kolorami do barw Polski (biało-czerwony) oraz Ziemi Kłodzkiej (żółto-czerwony). Źródełko tryskające wodą to symbol wód mineralnych, a serce oznacza choroby kardiologiczne, które się tutaj leczy.

Podpis Karola Wojtyły

Podpis kardynała Karola Wojtyły

Oto pamiątkowy obrazek w górnej części w rogu znajduje się karteczka z życzeniami ówczesnego Karola Wojtyły późniejszego papieża Jana Pawła II.

Czeski pociąg pancerny

Czeski pociąg pancerny

Podobno po II wojnie światowej Czesi chcieli zawładnąć okoliczne tereny i jednostki wojsk czeskich wtargnęły na ziemię Kotliny Kłodzkiej. Z Nachodu wyruszył pociąg pancerny, który dotarł prawdopodobnie do Dusznik Zdroju. Rosjanie gdy dowiedzieli się o tym wysłali wysoko postawionego generała, który nakazał zawrócić pociąg. Rząd Czechosłowacki uznał, że wojska Czeskie wkroczyły samowolnie na tutejsze tereny i nakazał wycofanie ich z Ziemi Kłodzkiej.

.

Tajemnicza Kapliczka obok Skansenu w Pstrążnej

Tajemnicza Kapliczka obok Skansenu w Pstrążnej

Według legendy obok kapliczki znajdował się nawiedzony dom. Budynek został poświęcony a następnie w 1889 roku postawiono tą kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej gdzie wyryto następujące słowa według ewangelii świętego Jana “Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.”

.

Miss Świata 2006

Miss Świata 2006

W 2006 roku w Polsce w Warszawie odbyły się wybory Miss World. Uczestniczki miały odwiedzić Kudowę Zdrój. Powitanie miało odbyć się koło “Polonii” ludzie czekali z niecierpliwością...ale niestety uczestniczki Miss Świata nie dotarły. Sześć Finalistek Miss World (Miss: Nigerii, Izraela, Boliwii, Australii, Gibraltaru oraz Islandii) odwiedziły Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Błędne Skały.

Niemiecka partyzantka Werwolf na terenie Gór Stołowych

Niemiecka partyzantka Werwolf na terenie Gór Stołowych

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Gór Stołowych ukrywała się partyzantka niemiecka "Werwolf" (Wilkołak). Byli to młodzi chłopcy od 16 do 22 lat, którzy zafascynowani hitlerowskim nazizmem mieli nadzieję na "wielkie zwycięstwo".

Wóz strażacki w Kudowie Zdroju lata 50-te

Straż pożarna w Kudowie Zdroju z lat 50-tych

Na zdjęciu strażak i wóz strażacki z lat 50-tych dwudziestego wieku. Zdjęcie zrobione jest zimą obecnie ul. Kombatantów 1

Międzynarodowa droga E67, krajowa droga nr 8

Międzynarodowa droga E67, krajowa droga nr 8

Międzynarodowa droga E67 biegnie z Helsinek (Finlanda (przeprawa promowa przez zatokę Fińską)) - Talina (Estonia) - Ryga (Łotwa) - Kowno (Litwa) - Warszawa (Polska) - Wrocław (Polska) - Kudowa Zdrój (Polska) - Praga (Czechy) jej długość to 1673 kilometrów, nazywana jest Via Baltica. Droga krajowa nr 8 o długości 849 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica.

Przebiega przez pięć województw:
  • dolnośląskie
  • wielkopolskie
  • łódzkie
  • mazowieckie
  • podlaskie.

Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce. Odcinek od Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego jest fragmentem „gierkówki”. Droga krajowa nr 8 w ówczesnym przebiegu została uznana za najbardziej niebezpieczną i zapoczątkowała.

Widok na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów

Widok na Śnieżkę z Góry Parkowej

Z Góry Parkowej w przejrzystą pogodę widać najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów jakim jest Śnieżka 1603,3 metrów nad poziomem morza. Szczyt Śnieżki można też zobaczyć z Czermnej i Bukowiny. W linii prostej Śnieżka oddalona jest około 50 kilometrów od Kudowy Zdroju.

Pomnik Ogrodnika w Parku Zdrojowym w Kudowie Zdroju

Ławeczka Ogrodnika w Parku Zdrojowym w Kudowie Zdroju

Ławeczka ogrodnika w Kudowie-Zdroju jest to rzeźba formie ławeczki pomnikowej została umiejscowiona w Parku Zdrojowym, przy Pijalni Wód Mineralnych w Kudowie-Zdroju. Pomnik jest wykonany z brązu i przedstawia postać siedzącego ogrodnika, trzymającego w rękach konewkę z herbem Kudowy Zdroju. Ogrodnik niegdyś opiekował się parkiem i mieszkał obok Szpitala Uzdrowiskowego Zameczek, obecnie korty tenisowe. Rzeźba autorstwa Jerzego Bokrzyckiego z Wierzbic została odsłonięta w połowie września 2010 roku.

.

Opowieści z Narni "Książe Kaspian" w Górach Stołowych
Opowieści z Narni "Książe Kaspian" w Górach Stołowych

Opowieści z Narni nakręcone w Górach Stołowych

Andrew Adamson zachwycił się widokiem Gór Stołowych a szczególnie Labiryntem w Błędnych Skałach. Postanowił więc nakręcić niektóre sceny na okolicznych terenach w Narodowym Parku Gór Stołowych, a także w Czechach dokładnie w Adrspachu czyli Skalnym Mieście. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Błędnych Skałach gdzie kręcono baśń jest Kurza Stopka.

Charakterystycznym miejscem jest Gotycka Brama, nakręcana tu była pierwsza część Opowieści z Narnii - znana także jako Kroniki Narnii. Brama była zbudowana już w roku 1839 przez właściciela ziemskiego Ludwika Karla Nadhernego (polskie znaczenie Nadzwyczajny, Cudowny) było to drugie wejście do labiryntu skalnego, a więc nie tylko jako ozdoba. Jej przeznaczenie było bardzo banalne, takie, że kontrolowano tu bilety wstępu do Skalnego Miasta.

655 schodów na Szczeliniec Wielki

655 schodów na Szczeliniec Wielki

Szlak na Szczeliniec Wielki jest męczący można się o tym przekonać, na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów, ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, pierwszego przewodnika, autora pierwszej broszury o Szczelińcu, sołtysa pobliskiego Karłowa.

Linia fortyfikacji w Czechach

Linia fortyfikacji w Czechach

Czechosłowacy w latach przedwojennych zbudowali na tutejszych terenach linię fortyfikacji, która miała mieć wpływ na obronę przed nazistowskimi Niemcami. Linia nie spełniła nigdy swojego zadania, ponieważ ziemie zostały wcielone do rzeszy niemieckiej, porozumienie zawarte na konferencji w Monachium w dniach 29–30 września 1938 roku dotyczące przyłączenia części terytoriów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej. Zgodę na to wydały między innymi Wielka Brytania, Francja i Włochy.

.

Film kryminalny "Ostatni świadek"

Film kryminalny z czasów PRL nakręcony na terenie Kudowy Zdroju, Radkowa i Gór Stołowych.

Sceny zostały nakręcone na przejściu Granicznym w Kudowie-Zdroju. W filmie przedstawiona jest także podróż samochodem przez dawną wieś Słone (obecnie dzielnica Kudowy) oraz ulicę Zdrojową oraz 1-go Maja, można zobaczyć jak uzdrowisko zmieniło się na przestrzeni czasu.

Fabuła filmu rozgrywa się pod koniec II wojny światowej. Wysoko postawieni dwaj oficerowie SS przy pomocy osadzonych więźniów z obozy koncentracyjnego ukrywają w górach skrzynie ze skarbami złupionymi podczas wojny. Rozkazują zabić wszystkich więźniów, którzy byli świadkami i uciekają. Jeden z więźniów cudem wychodzi cało jest to Polak dr Olszak (w roli doktora Stanisław Mikulski), który jest tytułowym „Ostatnim świadkiem”.

Mija kilkadziesiąt lat, pod koniec lat 60-tych, dr Olszak jest lekarzem w ośrodku zdrowia w miasteczku położonym niedaleko miejsca (Radków), kiedyś tam znajdował się obóz. Poszukuje on od lat ukrytego przez hitlerowców łupu. Jednak wielu nieudanych próbach odkrycia, wszyscy mieszkańcy miasteczka zaczynają go traktować jak szaleńca po przejściach wojennych.

Pewnego dnia do miasteczka przez granicę w Kudowie Zdroju przyjeżdża grupka austriackich obywateli, którzy podają się za entomologów. W rzeczywistości przyjechali oni po ukrytą skrzynie z kosztownościami zagrabionymi podczas wojny. Dwóch z nich to SS-mani, którzy dokonali masakry więźniów. Przypadkiem, podczas zakupów w sklepie, Olszak rozpoznaje jednego z SS-manów. Milicja zmuszona jest jednak wypuścić byłego SS-mana, ponieważ ten wszystkie dokumenty ma w porządku.

Olszak nie daje za wygraną i zaczyna własną rękę śledzić fałszywych naukowców. Dociera ich śladem do starego schowka bunkra, gdzie ukryty jest skarb. W finałowej scenie dochodzi do walki pomiędzy samotnym Olszakiem a niemcami. W krytycznym momencie do akcji wkracza grupa „tajniaków” z MO, (podających się wcześniej za geologów), którzy od samego początku obserwowali przybyszów, wiedząc kim są i czego szukają.

Źródło: wikipedia

Zobacz film: https://www.cda.pl/video/3775519f5

Zabytkowa dzwonnica w Kudowie Zdroju

Zabytkowa dzwonnica z 1846 roku w Kudowie Zdroju

Zbudowana w 1846 roku. Datę budowy wyciętą na zaginionej chorągiewce zapamiętała jedna z mieszkanek. Chorągiewka wieńczyła iglicowy daszek nakrywający dzwonnicę z latarnią. Wzniesiona w planie kwadratu w konstrukcji słupkowo-ryglowej w części dolnej ma kształt ostrosłupa ściętego oszalowanego deskami, na stykach maskowanymi listwami. Niezabezpieczona ulegała ciągłemu niszczeniu, który groził zawaleniem. Wypełniając wolę mieszkańców i doceniając wartość tego zabytkowego obiektu Burmistrz Miasta Kudowy Zdroju zlecił z funduszy gminy wykonanie zabiegów konserwacyjnych.

Katastrofa w Górach Stołowych

Katastrofa niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt w Górach Stołowych

24 marca 1945 roku nad ziemią kłodzką leciał niemiecki nazistowski samolot bojowy Messerschmitt. Pilotem był młody niespełna 19-letni Włoch, który służył niemieckiej w Luftwaffe. Młodzieniec nie spodziewał się, że będzie to jego ostatni lot. Samolot spadł w Górach Stołowych, niedaleko urokliwego miasteczka Karłów (niem. Carlsberg).

W dalszym ciągu można tam znaleźć szczątki Messerschmitta Bf 109, w którym zginął młodzieniec Orlando Ciciaro, pochowany on został na cmentarzu w Szalejowie Dolnym. Miejsce katastrofy nie jest dostępne dla turystów decyzją władz Parku Narodowego Gór Stołowych.

Prawdopodobnie samolot został poddany sabotażowi, uszkodzony został drążek który steruje samolotem, dlatego Ciciaro stracił panowanie nad samolotem spadając na ziemię w Górach stołowych 20 km od lotniska z którego wystartował.

Sprawa wyszła na jaw dopiero po śmierci Marii Walter, była ona siostrą nieszczęśnika. Rodzina przekazała skrywaną przez nią tajemnicę opinii publicznej.

źródło: https://klodzko.naszemiasto.pl/tajemnicza-katastrofa-w-gorach-stolowych/ar/c1-4897150

 

Anna Świdnicka patronka Kudowy Zdroju wykonał artysta malarz Ivan MalinskyyAnna Świdnicka patronka Kudowy Zdroju wykonał artysta malarz Ivan Malinskyy

Patronka Kudowy Zdroju Anna Świdnicka

Kudowa ma swojego Patrona, jest nią Anna Świdnicka(1339-1362), Księżniczka Piastowska - Królowa Czech - Cesarzowa Cesarstwa Rzymskiego. Córka księcia świdnickiego Henryka i Katarzyny, której pochodzenie nie jest znane. Żona króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego. Matka króla Niemiec i Czech Wacława IV Luksemburskiego.

Daniel Duchacz z Bukowiny Kłodzkiej. Pierwszy przewodniki po Błędnych Skałach

Daniel Duchacz z Bukowiny Kłodzkiej (1820-1902)

Był pierwszym przewodnikiem po Błędnych Skałach, był rodowitym Czechem, kaznodzieją ewangelickim, pochowany został na cmentarzu w Kudowie-Pstrążnej. Obraz namalował: Paweł Jaszczuk wg. szkicu portretowego mistrza Bilka. Rodzina Duchaczów słynęła z tego, ze posiadała na Bukowinie Karczmę, ludzie po zwiedzeniu Błędnych Skał schodzili na jednego do Duchaczów.

Fabryka czekolady niedaleko Kudowy w Lewinie Kłodzkim

Fabryka czekolady niedaleko Kudowy w Lewinie Kłodzkim

W drugiej połowie XIX wieku w Lewinie Kłodzkim produkowano czekoladę, co miało wpływ na rozwój gospodarczy tych terenów.

Kobieta burmistrzem miasta Lewin Kłodzki w powojennej Polsce

Kobieta burmistrzem miasta Lewin Kłodzki w powojennej Polsce

Po II wojnie światowej burmistrzem Lewina Kłodzkiego została kobieta.

.