Bruno Schulz

ZNANI LUDZIE KTÓRZY ODWIEDZILI KUDOWĘ ZDRÓJ

Historyczne postacie, które odwiedziły Kudowę Zdrój w celach leczniczych oraz politycznych

Car Aleksander 1

Car Aleksander I (1777-1825)

Aleksander I był wszechstronnie wykształcony, gdy w wieku 23 lat przejmował rządy w Rosji. Oficjalnie uważa się, że car zmarł w listopadzie 1825 roku w trakcie jednej ze swych licznych podróży po kraju, gdy spędzał wakacje z żoną na Krymie.

Fryderyk Wilhelm III

Fryderyk Wilhelm III (1770-1840)

Król Pruski Fryderyk Wilhelm III ok. 1812 roku przebywał w Kudowie Zdroju. Gościł w budynku dzisiejszej plebani w Kudowie Czermnej, a jego żona Ludwika Hohenzollern w tym czasie przebywała w dzisiejszym “Zameczku”. Mieszkali osobno ze względów bezpieczeństwa. Fryderyk Wilhelm III wizytował na Szczelińcu. Piękny i malowniczy widok tak go urzekł, ze zażyczył sobie zjeść tam obiad, następnego dnia. Ciekawostką może być to, że niektóre stopnie, schodów prowadzących do Szczelińca Wielkiego były specjalnie rozkruszane aby łatwiej było jemu wejść.

Franciszek II (I) Habsburg

Franciszek II (I) Habsburg (1768-1835)

Ostatni cesarz rzymsko-niemiecki, król Czech i Węgier w latach 1792-1835, pierwszy cesarz Austrii (jako Franciszek I) 1804-1835. Syn cesarza Leopolda II i Marii Ludwiki Burbon, księżniczki hiszpańskiej. Ojciec cesarza Austrii Ferdynanda I oraz Marii Ludwiki, drugiej żony Napoleona Bonaparte.

Helmut Karl Bernhard von Moltke

Helmut Karl Bernhard von Moltke (1800-1891)

Feldmarszałek Pruski. Jego imieniem przed II wojną światową nazwana była dzisiejsza ulica Zdrojowa(Moltke strasse). Nazwiskiem jego nazwany był Hotel(dzisiejsza Willa Zuzanna) oraz źródło i drzewo znajdujące się w Parku Zdrojowym. Moltke uznawany jest za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Udało mu się pogodzić trzy zasadnicze czynniki operacyjne: siły, czas i obszar, które od tej pory stały się podstawowymi wyznacznikami operacyjności. Do dziś Helmuth von Moltke (starszy) jest uznanym autorytetem w dziedzinie strategii oraz zarządzania, przez niektórych uważany za znacznie wybitniejszego stratega od Clausewitza.

Winston Chirchill

Winston Churchill (1874-1965)

Winston Churchill trafił do Kudowy Zdroju jako mało znany pisarz. Wynajmował apartament w Dworze Książęcym (dzisiejszy Szpital Uzdrowiskowy Polonia). Gwarna atmosfera centrum kurortu nie sprzyjała jego wenie twórczej i za rządał przeniesienia w inne miejsce. Przeniesiono go wtedy do dzisiejszej Willi Elizabeth.

Maria Salomea Skłodowska-Curie

Maria Salomea Skłodowska-Curie (1867-1934)

Prawdopodobnie ( z nieoficjalnych, niepotwierdzonych źródeł ) Maria Curie przebywała w Kudowie Zdroju pod przybranym nazwiskiem.

 

Bruno Schulz

Bruno Schulz (1892-1942)

Polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki pochodzenia żydowskiego. Przebywając na kuracji w Kudowie Zdroju podobno dostał natchnienia do napisania książki “Sklepy Cynamonowe”

Błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder

Błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder (1907-1942)

Przez 7 lat pracował jako wikary parafii w Czermnej. Stał się niewygodnym dla władz narodowosocjalistycznych prezentując bezkompromisową postawę moralną. Próbowano go zastraszać: jego kazania były ostentacyjnie notowane, wzywano go na przesłuchania. Został nawet pobity przez nazistowskich bojówkarzy. Po kilku latach posługi w Czermnej został przeniesiony do parafii w Bystrzycy Kłodzkiej . 1 sierpnia 1941 został aresztowany przez Gestapo. Bezpośrednią przyczyną aresztowania stały się słowa wypowiedziane przez Hirschfeldera podczas kazania, po prowokacyjnym zbezczeszczeniu przez faszyzującą młodzież barokowej kapliczki wraz z krzyżem, stojącego przy drodze do wsi Wyszki: ("Kto wyrywa młodzieży z serc wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!")Po czteromiesięcznym pobycie w więzieniu w Kłodzku, 1941 został bez wyroku sądowego wywieziony, najpierw do więzienia w Wiedniu, a później do obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł w obozowym lazarecie z powodu skrajnego wyczerpania i niedożywienia na zapalenie płuc. Urna z jego prochami znajduje się na cmentarzu w Czermnej.

Fritz Bracht

Fritz Bracht (1899-1945)

Nazistowski zbrodniarz wojenny, nad-prezydent Śląska. W zakresie jego jurysdykcji znajdował się obóz Auschwitz-Birkenau. Bracht był także wraz z Heinrichem Himmlerem świadkiem eksterminacji Żydów w komorach gazowych w Brzezince latem 1942. W marcu 1944 r. Goebbels wyraził się, że Bracht i Hanke to najlepiej pracujący gauleiterzy. Ostatnie dni II wojny światowej spędził w Villi Grunwald w Kudowie Zdroju, tam wraz z małżonka popełnił samobójstwo.

Bolesław Bierut

Bolesław Bierut (1892-1956)

Pierwszy przywódca Polski Ludowej, prezydent PRL od 1947, przewodniczący KC PZPR od 1948, premier PRL od 1952, poseł na Sejm PRL I kadencji, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR nadzorującej Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949 roku.

Iwan Stiepanowicz Koniew

Iwan Stiepanowicz Koniew (1897-1973)

Brał czynny udział w wyzwoleniu ziem Polskich. Nazwany był obrońcą Krakowa. W Kudowie przebywał w Dzisiejszym Szpitalu Wojskowym. Iwan Stiepanowicz Koniew był wybitnie odznaczonym wojskowym ZSRR.

Władysław Gomułka

Władysław Gomułka (1905-1982)

Polityk, działacz komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943-1948), I sekretarz KC PZPR (1956-1970), poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.Przebywał w Kudowie Zdroju na kuracji 1948 roku.

Michał Rola Żymierski

Michał Rola Żymierski (1890-1989)

Był oficerem rezerwy Armii Austro-Węgier, generał brygady Wojska Polskiego w 1927 zdegradowany do stopnia szeregowego, dowódca Armii Ludowej (1944), Naczelny Dowódca Wojska Polskiego i minister obrony narodowej (1945–1949) i przewodniczący Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, Marszałek Polski, członek Prezydium Krajowej Rady Narodowej (1944–1947), poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952), członek Rady Państwa (1945–1949), wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, honorowy prezes Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZBOWiD, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR, nadzorującej Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949 roku. Michał Rola Żymierski był na kuracji w Szpitalu Wojskowym. Dla niektórych uznany został za zdrajcę narodowego.

błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984)

Polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej "Solidarności", zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. Był bity, katowany, został związany i wrzucony do Wisły na zaporze we Włocławku, błogosławiony Kościoła katolickiego. Kudowę odwiedził w dniach od 09.09.1982 roku do 25.09.1982 roku. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przebywał w byłym Sanatorium Kolejowym przy ulicy dawnej komunistycznego bohatera Mariana Buczka, obecnie ul. Pogodna 2, Ośrodek Wypoczynkowy Orion B. Msze Święte odprawiał w budynku obok Kaplicy Sióstr Służebniczek.

 

Karol Wojtyła (Papież Jan Paweł II)

Kardynał Karol Wojtyła - Papież Święty Jan Paweł II (1920-2005)

Błogosławiony, Święty Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, 264. papież i 6. Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego kawaler Orderu Orła Białego. W Kudowie Zdroju przebywał w roku 1974. Zatrzymał się u sióstr służebniczek w Willi Diana. Zwiedził Kaplicę Czeszek w Kudowie Czermnej oraz Ruchomą Szopkę.

Lech Wałęsa w Kudowie Zdroju

Lech Wałęsa

Polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący "Solidarności", opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. W Kudowie był w czasach swojej prezydentury. Odwiedził między innymi Kaplicę Czaszek w Kudowie Czermnej.

Andrew Adamson

Andrew Adamson

Andrew Adamson, reżyser, producent filmowy i scenarzysta, odwiedził Kudowę w 2007 roku i 18 maja zasadził symboliczne drzewo Dąb Szypułkowy w alei znanych osobistości. Andrew Adamson przebywał w tych okolicach kręcąc "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", zdjęcia powstały w Górach Stołowych, między innymi w naturalnym labiryncie zwanym Błędne Skały.

źródło foto: festival-cannes.com/en/artist/andrew-adamson

Maria Fołtyn

Maria Fołtyn (1924-2012)

Polska śpiewaczka i reżyser operowy, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. W 1988 roku założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem, a 20 listopada 2000 – doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za swą działalność otrzymała wiele państwowych nagród i wyróżnień. Diwa i reżyser, wielokrotny dyrektor Festiwali Moniuszkowskich w Kudowie Zdroju.

 

Sylwester Chęciński

Sylwester Chęciński (1930-2021)

Polski scenarzysta i reżyser filmowy. Najbardziej znany jest z trylogii Sami swoiNie ma mocnych i Kochaj albo rzuć. 31 lipca 2010 roku zasadził symboliczne drzewo Dąb Szypułkowy w alei sław obok Aquaparku w Kudowie Zdroju.

 

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Czech Miloš w Kudowie Zdroju

Andrzej Duda

24 stycznia 2023 roku, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Czech Miloš Zeman po oficjalnym spotkaniu w czeskim Nachodzie, zagościli na kolacji w kudowskiej restauracji Merkury. Restauracja, która została otworzona w lipcu 2022 roku przygotowała dla par prezydenckich główne danie w postaci: żurek z jajkiem oraz kurczaka kukurydzianego z placuszkiem ziemniaczanym i sosem borowikowym.

źródło: www.gazetawrocławska.pl

fot. Wojciech Heliński