Kościół świętego Bartłomieja w Kudowie Czermnej

Kościół świętego Bartłomieja w Kudowie Czermnej

57-350 Kudowa-Zdrój,

Kościół św. Bartłomieja, Czermna

tel.: (+48) 74 86 61 433

Kościół świętego Bartłomieja w Kudowie Czermnej

Kościół świętego Bartłomieja w Czermnej

Kościół Świętego Bartłomieja w Kudowie Zdroju to rzymskokatolicka świątynia parafialna, usytuowana w dzielnicy Czermnej tego uzdrowiskowego miasta, należąca do dekanatu Kudowa Zdrój w diecezji świdnickiej. Jego historia sięga głęboko w przeszłość, gdyż pierwsze zapisy o nim pochodzą z roku 1384. Istnieją jednak przypuszczenia, że budowla ta mogła powstać już wcześniej, co czyni ją niezwykle wartościowym zabytkiem o bogatej historii.

W czasie konfliktów husyckich w XV wieku kościół doznał znaczących zniszczeń, lecz został później odbudowany w XVI wieku. Jednak to w roku 1783, za czasów proboszcza Wacława Tomaszka, który był również inicjatorem budowy słynnej Kaplicy Czaszek, świątynia przeszła rozbudowę.

Współcześnie, kościół przeszedł kompleksowy remont w latach 2000-2003, przywracając mu dawny blask i zapewniając trwałość na długie lata. Jest to miejsce szczególnej czci dla wiernych, zwłaszcza dla czcicieli Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii kościoła było uroczyste zainstalowanie słynącego łaskami obrazu w dniu 7 grudnia 2003 roku, w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem zdobień i wyposażeniem. Jego plan architektoniczny jest w kształcie krzyża, a wewnątrz znajdują się m.in. barokowy ołtarz, liczne rzeźby świętych oraz malowane freski na suficie. To miejsce nie tylko sakralne, lecz również istotny element dziedzictwa kulturowego regionu, przyciągające licznych turystów i pielgrzymów.

Mapa dojazdu

Kudowa-Czermna