Skalna Czaszka - Kopa Śmierci w okolicy Narożnika

Trasa z Karłowa do Dusznik Zdroju poprzez narożnik i Łężyckie Skałki

57-350 Kudowa-Zdrój

tel.: (+48) 74 86 61 436

Góry Stołowe Ochota Magdaleny widok na Radków

Skalna Czaszka

Kopa śmierci w Górach Stołowych

Informacja o Skalnej Czaszce do niedawna była chronioną informacją i niewiele osób mogło ją zobaczyć. Jedynie na mapie widniały jakieś oznaczenia. Do tego egzotycznego miejsca można dojść szlakiem niebieskim, z parkingu o nazwie "Lisia przełęcz", następnie dochodzimy na szczyt Narożnika 849 m.n.p.m. kierujemy się dale w stronę Dusznik Zdroju. 

Legenda

W Wambierzycach, okolicznej wiosce mieszkała piękna, złotowłosa Magdalena von Plitzen, córka pana na okolicznych włościach.

Nieszczęśliwa miłość

Panienka von Plitzen zakochała się nieszczęśliwie w Mnichu, który przybył jako pielgrzym do Wambierzyc. Mnich (nazwa pagórka widocznego z Ochoty Magdaleny), był strasznie zajęty modłami, jednak ukradkiem zerkał na Magdalenę, jako duchowny nie miał pojęcia o kobietach i jak odwzajemnić uczucie. Magdalena zakochała się do szaleństwa, nic nie jadła nie spała. Chodziła po okolicy zmarnowana z miłości, biegała po lasach, takie zachowanie nie przystało panience.

Przybycie rycerza

Któregoś dnia do zamku znajdującego się nieopodal w Ratnie Dolnym przybył, po wielu wyprawach wojennych, dzielny rycerz Hagen. Wojownik zmęczony tułaczką po świecie, chciał wreszcie osiąść i założyć rodzinę. Odwiedzając sąsiada, pana von Plitzen, od razu dostrzegł jego córkę Magdalenę i jej niewątpliwe walory jako ewentualnej żony i matki.

Niestety Magdalena trwała w swoim miłosnym amoku i nie zauważyła wspaniałej postury rycerza i jego gorejących czarnych oczu, wpatrzonych w jej postać. Wojownik Hagen wrócił zasmucony do swojego zamku, zmęczony tułaczką pragnął się ustatkować i założyć rodzinę. Przy pierwszym spotkaniu rycerz Hagen zwrócił uwagę na ślicznotkę o imieniu Magdalena, zauroczył się. Panna von Plitzen w dalszym ciągu hasała po łąkach i lasach marząc o swoim wybranku mnichu, w końcu ludzie zaczęli wytykać ją palcami.

Olśnienie i przemiana

Podczas gdy błąkała się biegnąc po lasach w ostatniej chwili, zauważyła, że skała kończy się przepaścią. Zamarła z wrażenia, aż iskry skrzesała obcasami, hamując. Przed nią rozwiną się wspaniały, niepowtarzalny widok na Wambierzyce i całą okolicę. Pomyślała wtedy: "jaka ja jestem ogłupiała, kocham się w tym mnichu, który nie potrafi tego odwzajemnić". Przejrzała na oczy i zaraz się odkochała, nabierając ochoty na prawdziwe życie.

Szczęśliwa miłość Magdaleny

Podczas powrotu do domu, już odmieniona, spotkała niesamowitego rycerza, Hagen zwrócił uwagę na ślicznotkę o imieniu Magdalena, razem spojrzeli na siebie ponętnie i zauroczyli się. Rycerz pojechał do ojca panienki prosić go o rękę córki, von Plitzen nie wiedział jednak o przemianie swojej pociechy, był bardzo zdziwiony gdy ta przyjęła z radością kawalera i jego zaręczyny.

Ślub był niesamowity jak z bajki , zakochani mieli wiele dzieci oraz żyli długo i szczęśliwie. Od tej przemiany panienki urwisko nad drogą stu zakrętów nazywa się " Ochota Magdaleny"

Galeria zdjęć