Radkowskie skały - Baszty Radkowskie

Radkowskie Skałki

Zagubione w Skalnej Krainie: Fascynująca Podróż przez Skałki Radkowskie, Bastiony i Baszty Gór Stołowych

57-350 Kudowa-Zdrój

tel.: (+48) 74 86 61 436

Radkowskie skały - Baszty Radkowskie

Odkrywanie Skałek Radkowskich, Bastionów i Baszt

Radkowskie Skały - Fascynujące Formacje W Górach Stołowych, Sudetach Środkowych, Polska

Radkowskie Skały, znane również jako Wünschelburger Lehne, stanowią imponujące formacje skalne usytuowane na południe od miasta Radków, w samym sercu Gór Stołowych, w Sudetach Środkowych. Rozlokowane na wysokości około 600-700 m n.p.m., te malownicze skały są symbolem niezwykłego piękna i bogactwa przyrodniczego regionu.

Te wyjątkowe formacje skalne, charakteryzujące się niezwykle fantazyjnymi kształtami i niemal pionowymi ścianami, tworzą imponujący krajobraz, który zachwyca turystów z całego świata. Skalne baszty i filary, osiągające wysokość nawet 100 metrów, stanowią widowiskowe dzieło natury, które poraża swoją majestatyczną obecnością.

Odkrywanie Tajemnic Powstania i Budowy Skałek Radkowskich: Historia i Proces Kształtowania Niezwykłych Formacji Skalnych

Radkowskie Skały to efekt wielowiekowego procesu erozyjnego, którego kluczową rolę odegrała woda - zarówno na powierzchni, jak i w strefach źródłowych pod ziemią. Mechaniczna i chemiczna denudacja, prowadzona przez wodę, przyczyniła się do formowania obecnych struktur skalnych, widocznych na odsłoniętych partiach piaskowców ciosowych. Podziemne działanie wód spowodowało deformację piaskowcowej płyty leżącej na marglach, co doprowadziło do powstania pionowych szczelin i osuwisk blokowych.

Zmieniające się warunki klimatyczne w ciągu ponad 70 milionów lat miały istotny wpływ na intensywność procesów erozyjnych, kształtując labiryntowe struktury i unikalne formacje skalne. Sieć spękani tektonicznych wyznaczała geometrię tych form, natomiast zmienne warstwowanie skał oraz różne spoiwo decydowały o ich kształcie.

Źródło: www.wikipedia.org

Trasa z Kudowy-Zdroju biegnąca na Radkowskie Skałki