Ochota Magdaleny w Górach Stołowych niedaleko Kudowy Zdroju
Dostrzec można także okoliczne formy skalne takie jak Głowa Króla, a czy też nadal działający kamieniołom
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: (+48) 74 86 61 436

Ochota Magdaleny legenda i opis
Ochota Magdaleńska 670 metrów nad poziomem morza - punkt widokowy na urokliwe miasteczko Radków.
Przepiękny punkt widokowy wznosi się nad Drogą Stu Zakrętów, dojść tam możemy skrótem wyruszając szlakiem zielonym, z miejsca "Droga nad urwiskiem", następnie szlakiem koloru czerwonego, który jest głównym szlakiem sudeckim. Z tego przepięknego miejsca rozpościera się widok na miasteczko Radków, czeski Broumov, formy skalne Głowa Króla, Góry Bardzkie, Sowie i Suche oraz Broumovske Steny - Koruna oraz Kamenna Brana. Miejsce związane z legendą niemieckiej dziewczyny - Magdaleny von Plitzen.
Legenda
W Wambierzycach, okolicznej wiosce mieszkała piękna, złotowłosa Magdalena von Plitzen, córka pana na okolicznych włościach.
Nieszczęśliwa miłość
Panienka von Plitzen zakochała się nieszczęśliwie w Mnichu, który przybył jako pielgrzym do Wambierzyc. Mnich (nazwa pagórka widocznego z Ochoty Magdaleny), był strasznie zajęty modłami, jednak ukradkiem zerkał na Magdalenę, jako duchowny nie miał pojęcia o kobietach i jak odwzajemnić uczucie. Magdalena zakochała się do szaleństwa, nic nie jadła nie spała. Chodziła po okolicy zmarnowana z miłości, biegała po lasach, takie zachowanie nie przystało panience.
Przybycie rycerza
Któregoś dnia do zamku znajdującego się nieopodal w Ratnie Dolnym przybył, po wielu wyprawach wojennych, dzielny rycerz Hagen. Wojownik zmęczony tułaczką po świecie, chciał wreszcie osiąść i założyć rodzinę. Odwiedzając sąsiada, pana von Plitzen, od razu dostrzegł jego córkę Magdalenę i jej niewątpliwe walory jako ewentualnej żony i matki.
Niestety Magdalena trwała w swoim miłosnym amoku i nie zauważyła wspaniałej postury rycerza i jego gorejących czarnych oczu, wpatrzonych w jej postać. Wojownik Hagen wrócił zasmucony do swojego zamku, zmęczony tułaczką pragnął się ustatkować i założyć rodzinę. Przy pierwszym spotkaniu rycerz Hagen zwrócił uwagę na ślicznotkę o imieniu Magdalena, zauroczył się. Panna von Plitzen w dalszym ciągu hasała po łąkach i lasach marząc o swoim wybranku mnichu, w końcu ludzie zaczęli wytykać ją palcami.
Olśnienie i przemiana
Podczas gdy błąkała się biegnąc po lasach w ostatniej chwili, zauważyła, że skała kończy się przepaścią. Zamarła z wrażenia, aż iskry skrzesała obcasami, hamując. Przed nią rozwiną się wspaniały, niepowtarzalny widok na Wambierzyce i całą okolicę. Pomyślała wtedy: "jaka ja jestem ogłupiała, kocham się w tym mnichu, który nie potrafi tego odwzajemnić". Przejrzała na oczy i zaraz się odkochała, nabierając ochoty na prawdziwe życie.
Szczęśliwa miłość Magdaleny
Podczas powrotu do domu, już odmieniona, spotkała niesamowitego rycerza, Hagen zwrócił uwagę na ślicznotkę o imieniu Magdalena, razem spojrzeli na siebie ponętnie i zauroczyli się. Rycerz pojechał do ojca panienki prosić go o rękę córki, von Plitzen nie wiedział jednak o przemianie swojej pociechy, był bardzo zdziwiony gdy ta przyjęła z radością kawalera i jego zaręczyny.
Ślub był niesamowity jak z bajki , zakochani mieli wiele dzieci oraz żyli długo i szczęśliwie. Od tej przemiany panienki urwisko nad drogą stu zakrętów nazywa się " Ochota Magdaleny"