Fort Karola w Górach Stołowych

Fort Karola w Górach Stołowych

Odkryj Niezrównany Urok: Piękny Punkt Widokowy w Górach Stołowych, Gwarantujący Niezapomniane Widoki i Wrażenia

57-350 Kudowa-Zdrój

tel.: (+48) 74 86 61 436

Ostoja Historii i Przygód w Sercu Niesamowitych Gór

Fort Karola w Górach Stołowych Fortyfikacja na Szlaku Pogranicza

Fort Karola z niemieckiego Blockhaus, Fort Carl, to historyczne ruiny fortu zlokalizowane na Górze Ptak 841 m n.p.m. w pobliżu Lisiej Przełęczy. Ten ufortyfikowany obiekt, wzniesiony w 1790 roku z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wilhelma II, pierwotnie pełnił rolę niewielkiej strażnicy na granicy między Prusami a Austrią. Jego załoga, składająca się z kilku osób, miała zadanie pilnować szlaku prowadzącego do Radkowa Szosa Stu Zakrętów.

Historia Fortu Karola w Górach Stołowych: Budowa, Funkcje i Dziedzictwo Fortyfikacji na Górze Ptak

W celu zabezpieczenia tych terenów przed ewentualnymi atakami, zdecydowano o budowie serii twierdz i fortów, a wśród nich znalazł się także Fort Karola. Głównym architektem tej fortyfikacji był major Bonawentura von Rauch, któremu w budowie towarzyszył jego syn, Gustav von Rauch, późniejszy generał i minister wojny Prus. Rauch, inspirowany sołtysem Karłowa Franzem Pablem, planował także budowę kolejnej twierdzy na Szczelińcu, jako część większego systemu obronnego związanego z twierdzą w Srebrnej Górze. W trakcie wznoszenia Fortu Karola wykorzystano miejscowe piaskowcowe skały, które wkomponowano w strukturę obronną.

Architektura

Dziś z Fortu Karola pozostały jedynie fragmenty murów, resztki bramy, okno, schody i platforma widokowa. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się dziedziniec o wymiarach 10x14 m, a z niego prowadzą schody na platformę widokową, która stanowi doskonały punkt obserwacyjny, z postumentem wmurowanym z zaznaczonymi stronami świata.

Dziedzictwo i turystyka

Mimo przerwanych prac budowlanych i opuszczenia w XIX wieku, Fort Karola przyciąga turystów, oferując im tarasy widokowe z doskonałym punktem obserwacyjnym na Szczelińcu Wielkim. Fort leży na szlaku turystycznym żółtym z Dusznik-Zdroju do Karłowa, co czyni go atrakcyjnym punktem wycieczkowym dla miłośników historii i piękna natury.

W okolicy można także znaleźć inne fortyfikacje z tego okresu, takie jak Bateria nad Pasterką czy Zamek Leśna. W Górach Bystrzyckich natomiast znajdują się pozostałości podobnych fortów, takich jak Fort Fryderyka na Kamiennej Górze koło Pokrzywna czy Fort Wilhelma koło wsi Huta.

Odwiedzając Fort Karola, można więc zarówno podziwiać jego historyczne znaczenie, jak i cieszyć się pięknymi widokami, jakie oferuje jego położenie na Górze Ptak.

Źródło: www.wikipedia.org

Trasa prowadząca z parkingu Lisia Przełęcz na Fort Karola